Buzuki nedir? Buzuki hakkında

Buzuki (Bouzouki) orijini bağlama olan bir Yunan-Türk çalgısıdır.

Buzuki tarihi çok eskilere dayanmaz. Mübadele ile Türkiye’den göç eden rebetler yanlarına bağlama, ud, keman gibi enstrümanlarını da almışlardı ve zamanla bağlama şekil değiştirdi. Mandolin ve gitar benzeri yeni bir çalgı ortaya çıktı. Önceleri 6 telli olan buzuki zamanla iki tel ilavesi ile bugünkü halini aldı. Ülkemizde özellikle 80′li yıllardan sonra Fedon, Hayko gibi sahne sanatçıları, başta Zorba taverna olmak üzere çeşitli eğlence mekanlarında Rum müziğini popüler hale getirdiği esnada buzuki enstrumanı da halk tarafından tanınıp sevildi; rebetikodan laikoya, sirtakiden zeibekikoya her öğesiyle Türk halkıyla tanıştı.

Buzuki çeşitleri: Greek buzuki; 6 telli rebetiko buzuki ve 8 telli laiko buzuki olmak üzere ikiye ayrılır. İrlanda müziğinde de sıkça kullanılan buzukinin morfolojisi diğerlerinden oldukça farklıdır.

Buzuki ailesi: Bağlamadaki, cura, tambura ve buzukidir.
Buzuki derslerinde en önemli husus buzukiye özgü sesin elde edilmesidir. Penanın tutuluşu ve bileğin konumu istenilen sesin üretiminde büyük rol oynar. Tellerin kalitesi,markası ve sıkça değiştirilmesi buzuki sesini etkileyen önemli faktörlerdir.

Buzuki icracıları: Manolis Hiotis, Zambetas, Thanassis Polykandriotis, Christo Nikolopoulo, Vasilis Tsitani, Yanni Paliaolougou, Erol Örter, Orhan Osman, Hakan Etik, Serkan Bağtır’dır.

Buzuki fiyatları 500&2500 avro arasında değişmektedir.

Buzuki yapımı, tamiri ve bakımı için önerilen isimler: Kostas Dekavalas (Selanik), Babis Kleftoyannis (Atina), Manolis Paraskevas (Selanik), Aleksis Rotskos (Selanik),Tasos Theodorakis (Selanik), Karolos Tsakirian (Atina)

Scroll Up