Ud satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

1) DOĞRU KALIP SEÇİMİ (Ud Tutuşu ve Kavramada Zorluk Olmaması için: Genelde bayanlar, çocuklar ve minyon yapılı erkeklerde, normal ve büyük kalıplı udlar, tutuş ve kavramada sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu bakımdan, ud derslerine başlarken ud ediniminde titizlik gösterilerek vücut, kol ve parmak yapısına uygun büyüklükte ud seçilmelidir. Normal, zenne, çocuk (bayan) olmak üzere 3 temel tip kalıptan en ergonomik olanı seçilmelidir. Ayrıca, sapın kalınlığı ile sol elin büyüklüğü ve parmakların uzunluğu orantılı olmalıdır. Sapı kalın udlar da eğitim aşamasında zorluklar yaratabilmektedir.

 

2) SAĞLAMLIK VE GARANTİ: Yukarıda, “udda olası sorunlar” bölümünde arz ettiğimiz kriterlere dikkat ederek ud alınız.Tüketici haklarına saygı gösteren, kurumsal kimlik kazanmış ve üstelik usta yapımı udlar satan mağazalar ile piyasada saygınlık ve güven kazanmış, herşeyiyle ürününün arkasında durabilecek lutiyelerden (saz ustası) ud satın almaya çalışınız. Sorun sizden kaynaklanmadığı sürece ud enstrümanının da “garanti kapsamında” bir ürün olduğunu unutmayınız. Tüketici haklarınıza sahip çıkınız.

3) TON KALİTESİ VE REZONANS(TINLAMA): Karakteristik ud sesinden daha tiz (ince), metalik veya bas (boğuk) udlar ile tınlamayan (sağır) udları almayınız. Ud için sesin uzaması önemli bir ölçüdür. Bas, orta ve tiz seviye rezonanslarını kontrol ediniz. Siz anlamıyorsanız, danışarak ve araştırarak ud satın alınız.

Scroll Up