Ukelele dersleri

Serkan Bağtır yönetiminde “Ukelele” dersleri.. Kayıtlarımız başlamıştır. Ayrıntılı bilgi için kurumumuzla irtibata geçebilirsiniz.:
Tel. No: 0216 414 95 52
0533 236 79 55 (GSM)
NEDEN UKELELE???….

Minyon yapısı ve kolay taşınabilirliği ile Ukelele, çocukların ve yetişkinlerin eğlenerek öğrenebileceği, çalması çok kolay olan, grup bilinci ve sosyalleşmeyi güçlendiren bir enstrümandır. Özellikle müziğe yeni adım atacaklar için çok doğru bir başlangıçtır. Ukulele aslında çok eskiden, Portekiz Madeira Adaları’nda çalınan ( Pala de Braga ) Pala denilen bir enstrümana Hawaii’lilerin taktığı bir isimdir. Pala aslında telli çalgılar ailesinin bir üyesidir ve Cavaquinho, Braguinha, Manchhete ve Cavago gibi çeşitli isimlerle anılmıştır. 1800 lü yıllarda, şeker kamışı tarlalarında çalışmak için gelen Portekizli göçmenler tarafından Hawaii ye getirilmiştir. 1879 yılında Portekiz den çalışmak için Hawaii ye gelen Manuel Nunes, Augusto Dias ve Jose do Espirito Santo’nun Ukulele’nin ilk yapımcıları olduklarına inanılıyor.
Bir hikayeye göre Ukulele’nin anlamı “zıplayan pire” demekmiş. Sebebi; Ravenscrag gemileri ile Portekiz den Honolulu’ya yola çıkan Joao Fernande, 4 ay süren yolculuğun ardından iskeleye indiğinde çalgısını o kadar neşeli çalar ki, hızla hareket eden parmaklarını zıplayan pireye benzetirler J….işte Ukulele’nin ilk anlamı bu hikayeden doğmaktadır.
İnanılan bir başka çıkış noktası da bu enstumanı Edwar Purvis adında bir İngiliz’in çalmasıdır. Edward Purvis, son Hawaii kralı Kral David Kalakaua’ın (Ukulelenin eski dönemlerini oldukça etkilemiş biridir) özel davetlerinden sorumludur. Purvis, minyon görünüşü ve enerjik yapısından dolayı Ukulele lakabını almıştır. Bir zaman sonra, kralın davetlerinde çaldığı bu enstrumana da Ukulele denilmeye başlanır.
Bu hikayelerin yanı sıra daha bir çok açıklanamamış hikaye ve kelime çevirisi vardır. Örneğin; son Hawaii Kraliçesi Lili’uokalani’nin Ukuleleyi ‘buraya gelen hediye’ olarak açıkladığı da söylenir: ‘Uku’ hediye, ‘lele’ ise gelmek anlamına gelir. Bu bakış açısı uçan pirelere kıyasla çok farklı bir bakış açısıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=ThD6LQyGA9A
https://www.youtube.com/watch?v=g3rnI-X-BEw

Scroll Up